Co to są woluminy?

Woluminy są częściami podzielonego archiwum. WinRAR umożliwia tworzenie woluminów tylko dla archiwów w formacie RAR, więc nie jest możliwe utworzenie woluminów ZIP. Generalnie ten typ archiwum używany jest do przechowywania dużych archiwów na wielu dyskietkach lub innych nośnikach wymiennych.

Domyślnie woluminy mają nazwy „nazwa.partNNN.rar”, gdzie NNN jest numerem woluminu. Za pomocą opcji –vn można zmienić schemat nazywania plików w programie na stary styl nazywania, gdzie pierwszy wolumin będzie miał rozszerzenie .rar, następne woluminy otrzymają kolejne rozszerzenia od .r00 do .r99
Woluminy mogą być także ciągłe i samorozpakowujące. W przypadku samorozpakowujących się woluminów pierwszy posiada inne (tzn. nie .rar) rozszerzenie (np. .exe dla woluminów DOS SFX).

Utworzonych woluminów nie można modyfikować (tzn. dodawać, aktualizować czy usuwać plików).
Aby wypakować woluminy należy rozpocząć rozpakowywanie od pierwszego woluminu. Jeśli woluminy są magazynowane na dysku niewymiennym (np. na dysku twardym), należy umieścić wszystkie woluminy w jednym folderze przed rozpoczęciem operacji.

Dodaj komentarz